Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve üç farklı yağlama yöntemi arasında yer alan gres ile yağlama; sürtünmeyi azaltmak, korozyona karşı korumak ve ısıyı transfer etmek gibi ana görevler üstlenmektedir. Bu işlemleri gerçekleştirirken en büyük yardımcımız elbette ki gres pompalarıdır.

Gres pompaları; havalı, mekanik, el itmeli ve elektrikli olmak üzere dört ana grup altında sınıflandırılmaktadır. En sık kullanılan ve karşılaştığımız pompa grubu havalı gres pompalarıdır. Bakım atölyelerinde, şantiye ve kademelerde, maden ocaklarında, tarım sektöründe, havacılık sanayisinde ve çeşitli endüstriyel sanayilerde müşterilerimizin iş yükünü hafifletmekte ve çözüm sunmaktadır.

Havalı gres pompaları, kapasitesine göre 10 kg kovalı , 16 kg teneke tipi, 30 kg kovalı, 50 kg kovalı ve varil tipi olmak üzere dört gruba, basınç oranına göre 45:1 ve 70:1 olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Havalı gres pompasının avantajı, birçok opsiyonel parça ile adapte edilerek beceri kapasitesinin en üst seviyede olmasıdır.

Gres yağ tüketimine göre kova kapasitesi seçilmeli ve iş yüküne göre basınç oranı tercihi yapılmalıdır. Örnek vermek gerekirse, bir kullanıcının yağlama sıklığı haftada bir ve kullanılan gres miktarı çok düşük ise teneke tipi pompalar tercih edilmelidir. Standart gres tenekelerine kolayca adapte olabilen modellerimiz sayesinde taşıma ve saklama kolaylığı müşterilerimize sunulmuştur. Gres pompası seçimlerinde kapasiteden daha önemli olan ve çoğu müşterimizin yanlış seçim sonucu sorun yaşamış olduğu basınç oranı tercihidir.

Basınç oranı, diğer adıyla sıkıştırma oranı gres yağlamayı etkileyen ve yağlamanın başarı yüzdesine direkt katkıda bulunan bir unsurdur.

Peki basınç oranı ile anlatılmak istenen nedir ?

Pompanın piston çapı ve piston hareket mesafesinin ölçüleri çarpımı ile silindir hareketinin hacmi belli olmaktadır. Ve bu mesafede elde edilen değer pompanın çıkış noktasında verim/basınç oranını etkilemektedir. Dolayısıyla büyük çaplı pistonlarda basınç yüksek ve verim değeri düşük olurken düşük çaplı pistonlarda basınç düşük verim fazladır.

Bu noktadan yola çıktığımızda 70:1 sıkıştırma oranına sahip pompalarımız yüksek basınç gerektiren noktalarda kullanılmalı 45:1 sıkıştırma oranına sahip pompalar ise düşük basınç ve basit işlemlerde kullanılmalıdır.

Bakım atölyelerinde, oto servislerinde(binek), küçük çaplı işletmelerde, torna, cnc, matkap gibi ekipmanların yağlanmasında ve rulman yağlama işlemlerinde 45:1 pompalar rahatlıkla kullanılabilir. Buna karşın, inşaat şantiyelerinde, beton mikserleri, beton santralleri, rüzgar tribünleri, maden ocakları, havacılık sanayisi ve endüstriyel işletmelerde 70:1 pompalar tercih edilmelidir.  Örneğin hafriyat kamyonuna ait damper üzerinde veya tır dorseleri yağlanırken, gresörlüğe bağlanan gres tabancası yağlama işlemi sırasında karşı dirence maruz kalmaktadır. Bu direnci kırmak ve yağlama işlemini sürekli hale getirebilmek için yüksek basınca ihtiyaç duyulmaktadır.

Havalı gres pompalarını kullanışlı kılan bir diğer özellik ise kolay kullanımıdır. 6-8 bar hava basıncı ile çalışan bu pompalar gres tabancası sayesinde aşırı güç uygulamadan yağlama işleminin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Gres tabancasına adapte olabilen spiral hortum sayesinde zor noktalara erişim sağlanabilmektedir. Ayrıca 20 metreye kadar uzatılabilen gres hortumu bakım sahası içerisinde pompayı başka bir noktaya taşımadan yağlama işlemine olanak tanımaktadır.

Yukarıda belirtilen işlev türlerinin yanı sıra, daha düşük basınç ve daha yüksek verim seçeneğine sahip pompalar ile bir noktadan başka bir noktaya yüksek hızda gres transferi gerçekleştirilebilmektedir. 1:1 basınç oranına sahip pompalar ile gres akışı dakikada 15 kg’a kadar yükseltilmiştir. Bu pompalar ile yalnızca gres değil, viskozitesi çok düşük  olan sıvı yağlarda transfer edilebilmektedir.

Bir diğer gres pompası çeşidi ise mekanik veya el itmeli gres pompalarıdır. Bu tip pompalar basınç gerektirmeyen  daha basit alanlarda kullanılmaktadır. Çevrenizde bulunan tamirhanelerde, mekanik onarım yapan işletmelerde sıklıkla göze çarpmaktadır. Kullanım kolaylığı, rahat taşınabilmesi ve işlevselliği sebebi ile tercih edilmektedir. Fakat yukarıda bahsedilen basınç değerleri ve buna denk gelen yağlama işlemlerinde kullanılamamaktadır.

Elektrikli gres pompaları ise genellikle iş makinelerine ait yağlama haznelerinin dolumu veya belirli iş makineleri parçalarının yağlanmasında kullanılmaktadır. Çalışma prensibi nedeniyle basınçlı havaya ihtiyaç duymaması olumsuz şartlar altında verimliliğinizi ön plana çıkartmaktadır.  24V, 220V ve 380V seçenekleri ile bütün çalışma şartlarına uyum sağlamaktadır. Sıkıştırma oranı havalı gres pompalarına nazaran daha düşüktür. Bu sebeple yağlama yeteneği belirli parçalarla sınırlı kalmaktadır.

Elektrikli gres pompaları ile kesintisiz yağlama veya gres transferi yapılmamalıdır. Bu tip pompalar aralıksız maksimum 30 dakika çalıştırılmalıdır. Aksi hallerde pompa üzerinde bulunan elektrik motoru aşırı ısınmaya maruz kalarak zarar görebilmektedir.

Yağlama işlemi, cihazlarınız için ne kadar önemli olsa da, ekipman seçimi de bir o kadar önemlidir. Bu sebeple ekipman alımı yapmadan önce tarafımızdan bilgi almayı ihmal etmeyiniz.

Saygılarımızla.