Yağlamanın Görevleri ve Çeşitleri

Yağlamanın Görevleri ve Çeşitleri

Sektörde, imalatçısı olduğumuz yağlama cihazlarının kullanım amaçları, havalı gres pompaları, havalı ince yağ pompaları ile yapılabilecek yağlama çeşitlerine dair açıklamalar ve yağlama işlemlerinin görevleri aşağıda bilginize sunulmuştur.

Yağlamanın Görevleri :

Yağlamanın amacı iki yüzeyi birbirinden ayırarak sürtünmeyi azaltmak, yüzeyleri kayganlaştırarak hareketi kolaylaştırmak, yüzeylerde film oluşturarak korozyon ve oksidasyonu önlemektir.

  1. Sürtünmeyi azaltmak
  2. Sürtünen yüzeyleri ayırmak
  3. Aşınmayı azaltmak
  4. Aşınan parçaları ve ısıyı transfer etmek (rulmanları soğutmak)
  5. Korozyona karşı koruma sağlamak

Yağlama Çeşitleri

Gres ile Yağlama

Farklı çalışma prensipleri ve özelliklere sahip Gülersan Gres Pompaları ile, gres yağlama konusunda en basit noktadan en zor şartlara kadar maksimum verim elde etmeniz amaçlanmıştır. Mekanik, havalı, elektrikli, el tipi gres pompaları ile rulman yağlamasından iş makinası yağlamasına kadar birçok farklı alanda rahatlıkla uygulama yapabilirsiniz.

Gres ile yağlamanın avantajları;

  • Basit tasarım
  • Yüksek sızdırmazlık
  • Uzun süreli bakım gerektirmeyen yağlama
  • Basit yağlama ekipmanları ile yağlama
  • Normal çalışma şartlarında gres ile ömür boyu yağlama yapmak mümkündür. Yüksek sıcaklık, yüksek yük ve yüksek devir gibi çalışma şartları mevcut ise belirli aralıklar ile yeniden yağlama yapılmalıdır.

Sıvı Yağ ile Yağlama

Sıvı yağ ile yağlama birbirine çok yakın makine parçalarının yağlanmasında ve eğer çalışma sıcaklığının düşürülmesi gerekiyorsa önerilmektedir. Rulman veya yatakta sıcaklık artışı dış etkiler veya yüksek devir kaynaklı olabilmektedir. Bu yağlama tipinde rulman içerisindeki sürtünme düşüktür. Sıvı yağlı yağlama sabit veya sirkülasyon tip şeklinde yapılmaktadır. Ayrıca çelik bantlar ve zincirlerin yağlanmasında, takım tezgahları uygulamalarında soğutma amaçlı olarak da sıvı yağlama kullanılmaktadır.

Gülersan ince yağ pompaları, kategori bazında oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Farklı uygulama alanlarına göre mekanik ince yağ pompaları, havalı ince yağ pompaları, el tipi ve elektrikli ince yağ pompaları olarak kategorize edilmekte ve bu kategoriler içerisinde kullanım alanına uygun olarak dağılmaktadır.